Realizacja zamówienia: 3 dni

Zalecana do spożycia dzienna porcja: 3 kapsułki

Skład zalecanej dziennej porcji do spożycia:

1200 mg ekstraktu z karczocha (cynara scolymus) 20:1

 300mg hydroksypropylometyloceluloza (kapsułka)

Ostrzeżenia i przechowywanie:

Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut

zróżnicowanej diety. Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Sposób użycia: 3 kapsułki dziennie popijając dużą ilością wody, najlepiej spożyć pół godziny przed posiłkiem.

Zawartość netto: 90 kapsułek po 500 mg = 45g

Informacja ogólna:

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus L.)

Karczoch zwyczajny to roślina wieloletnia z rodziny złożonych (Compositae), rodzima dla terenów śródziemnomorskich, gdzie od wieków jest znana i uprawiana. Obecnie, karczoch jest uznanym warzywem uprawianym na dużą skalę w wielu częściach świata o klimacie umiarkowanym i podzwrotnikowym, zwłaszcza we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Kalifornii i USA. Roślina ta preferuje dobrze użyźnione, wilgotne i bogate w próchnicę gleby. W Polsce karczoch jest rośliną  jednoroczną wydającą rozetę przyziemnych liści, które świeże, bądź wysuszone służą do celów leczniczych. Liście karczocha zawierają różnorodne związki czynne, tj. cynaryna, czyli kwas 1,5-dwukawowochinowy, oraz  produkty jego rozpadu (kwas kawowy i chlorochinowy), a ponadto polifenole (kwas chlorogenowy), flawonoidy (cynarozyd, skolimozyd), trójterpeny (laktucrol), związki śluzowe, inulinę, pektyny, garbniki, kwasy organiczne (kwas glikolowy, glicerowy) i sole mineralne.

Ekstrakt z liści karczocha wykazuje działanie żółciopędne i żółciotwórcze, moczopędne, przeciwmiażdżycowe, przeczyszczające, ochronne na wątrobę i rozkurczowe. Stwierdzono, że po podaniu doustnym następuje znaczne pobudzenie wytwarzania żółci przez wątrobę oraz łatwiejszy jej przepływ w drogach żółciowych, co spowodowane jest zawartością cynaryny w liściach. Badani wykazały, że cynaryna i silymarin promują odrost i naprawę uszkodzonych komórek wątroby. Ponadto, cynaryna ma wpływ na proces prawidłowego trawienia oraz wchłaniania tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w jelicie cienkim, dzięki czemu zmniejsza się poziom związków tłuszczowych i "złego" cholesterolu we krwi (nawet o 60%), co zapobiega miażdżycy tętnic. Zarówno cynaryna, jak i kwas chlorogenowy wspomagają oczyszczanie i detoksykację wątroby i nerek, w wyniku czego następuje szybkie usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii przez zwiększenie wydalania moczu, łatwiejsze utlenianie związków cukrowych i tym samym - ochrona przed możliwością objawów cukrzycowych.

 

Karczoch są bogatym źródłem inuliny (frakcja błonnika pokarmowego), która pomaga utrzymać regularny rytm wypróżnień oraz zmniejsza objawy zaparć, tj. wzdęcia, skurcze, czy ogólny dyskomfort w żołądku, a także może zmniejszać szanse zachorowania na nowotwory żołądka i jelit. Ponadto, jeśli masz problemy z luźnym stolcem lub biegunką, inulina pomaga wchłonąć nadmiar płynu i powoduje zdrowe, przewidywalne ruchy jelit u pacjentów. Podobnie jak cynaryna, inulina skutecznie zwalcza nadmiar "złego" cholesterolu, wspomaga utrzymanie zrównoważonego stężenia cukru we krwi, a ponadto stymuluje wzrost pożytecznych bakterii w okrężnicy. Badania wykazały, że spożywanie inuliny jest świetnym sposobem do pozbycia się tłuszczu trzewnego, który gromadzi się wokół narządów i powoduje szereg chorób, a przede wszystkim pomaga w utracie zbędnych kilogramów i utrzymaniu masy ciała na stałym poziomie.

Ponadto, karczoch jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które są jednym z podstawowych elementów obrony układu odpornościowego przed działaniem wolnych rodników i zapobiegają m.in. wzrostowi komórek nowotworowych, chorobom serca, szybszemu starzeniu się komórek.